۸:۴۵:۳۸ - سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مهندس عرب شهردار مهدیشهر :
عدم توسعه متوازن مهدیشهر به دلیل عدم همکاری ها است
مهندس شیردل عرب در جمع مردم مهدیشهر در مسجد امام علی(ع) شهرک انقلاب با ارائه گزارشی از عملکرد سه ساله شهرداری مهدیشهر، اظهار کرد: شهرداری مهدیشهر از جمله شهرداری هایی است که به عنوان یک نهاد مردمی و بدون اینکه اعتباراتی از دولت داشته باشد از عوارض و وصولات مردمی، هم تامین هزینه های جاری […]

مهندس شیردل عرب در جمع مردم مهدیشهر در مسجد امام علی(ع) شهرک انقلاب با ارائه گزارشی از عملکرد سه ساله شهرداری مهدیشهر، اظهار کرد: شهرداری مهدیشهر از جمله شهرداری هایی است که به عنوان یک نهاد مردمی و بدون اینکه اعتباراتی از دولت داشته باشد از عوارض و وصولات مردمی، هم تامین هزینه های جاری و هم تامین هزینه عمرانی می کند.

وی با بیان اینکه تلاش بر این است که قسمت اعظم درآمد را صرف هزینه عمرانی شهر شود، افزود: معمولا قانون اجازه داده که ۴۰ درصد هزینه عمرانی و ۶۰ درصد هزینه جاری باشد ولی تمام شهرداری ها بنا را بر این گذاشتند که این کار را برعکس انجام دهند و این در شهرداری مهدیشهر هم به نوعی تحقق پیدا کرده است.

اعتبارات دولتی نمک آش هم نمی شد

شهردار مهدیشهر تصریح کرد: در سال ۹۴ اعتبارات دولت پیش بینی ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان بود که بنا بود به ما کمک شود ولی به خاطر مشکلات مالی دولت ۶۲ میلیون تومان به شهرداری در حوزه های عمرانی کمک کرد.

عرب با اشاره به اینکه اعتبارات دولتی نه تنها نخود آش نبود بلکه نمک آش هم حساب نمی شد، اذعان کرد: شهرداری در این سه حوزه پروژه های مشخصی که آنها برای ما تعیین کرده بودند را با ۳ میلیارد تومان از طریق وصولات پول مردمی در شهر کارعمرانی انجام داد.

وی اظهار کرد: علی رغم اینکه در دولت نهم و دهم به خاطر وضعیت نقدینگی که جامعه داشت شهرداری در وضعیت خوبی بود ولی در سال ۹۴ و سال های گذشته وضعیت خوبی نداشتیم.

رکود اقتصادی چندین برابر رکود شهرداری را رقم می زند

عرب بیان کرد: زمانی می توانیم اقداماتمان را تسریع کنیم و وصول گری ما خوب شود که گردش مالی در شهر و مردم وجود داشته باشد زمانی که رکود اقتصادی پیش می آید شهرداری به همان اندازه و شاید چند برابر دچار رکود خواهد شد.

شهردار مهدیشهر اعتبارات سالیانه شهرداری در سال ۹۱ را سه و نیم میلیارد تومان را عنوان کرد و ادامه داد: در آن شرایط اعتبارات سالیانه سه و نیم میلیارد تومان بود ولی ما اعتبار را در سال ۹۲ به پنج و نیم میلیارد تومان و در سال ۹۳ هم به نه و نیم میلیارد تومان رسانیدم.

عرب تصریح کرد: در خیلی از حساب ها، حساب تعهدی است یعنی اقداماتی که شهرداری دارد انجام می دهد جزو درآمد و هزینه حساب می شود و اعتبارات شهرداری را باید به ۳۰ میلیارد تومان برساند و در خیلی از شهرداری ها اینگونه عمل می شود.

وی اضافه کرد: در سال ۹۴ که اعتبارات را نه و نیم میلیارد تومان بستیم یک قسمت کوچکی را به صورت نیمه تعهدی عمل کردیم به خاطر اقدام قانونی که وجود داشت لذا در سال ۹۴ به هفت و نیم میلیارد تومان اعتبار اکتفا کردیم در صورتی که نزدیک چهارده میلیارد تومان بودجه تعهدی ما رسیده بود، قرار ما و شورا بر این بود که این عمل شود ولی در بین کار با مخالفت برخی دوستان مواجه شدیم و ما این عمل را انجام ندادیم.

تقسیم عادلانه اعتبارات در همه حوزه ها

شهردار مهدیشهر گفت: این اقدام اگر در ابتدای سال صورت می گرفت شاید راه دیگری را انتخاب می کردیم و شاید به همان وضعیت نقدینگی که داشتیم می ایستادیم تا اعتبارات ما برسد و به آن حدی که کار می خواهیم انجام دهیم.

عرب خاطر نشان کرد: شخصا به خاطر اعتقادات خاصی که دارم تلاشم این بوده که تمام اعتبارات به عدالت در حوزه های مختلف شهر صرف شود.

وی افزود: واقعا ما در سال های اخیر با تمام گرفتاری هایی که داشتیم مشکلات مالی همه ما را زمینگیر کرد و نتوانستیم اقدامات لازم را انجام دهیم و وظایفمان را نسبت به مردم عمل کنیم و مردم هم نتوانستند به تعهداتشان عمل کنند چون وصولی های ما از سوی مردم کم بود و دولت هم کاملا از این موضوع چشم پوشی کرد.

هر چه تلاش کردیم نتوانستیم از اعتبارات کشوری استفاده کنیم

شهردار مهدیشهر بیان کرد: ما هر چه تلاش کردیم و هر چقدر پیگیری کردیم و هر گذری که به مسئولین زدیم نتوانستیم از اعتبارات کشور استفاده کنیم و متاسفانه این کار ما را خیلی سخت کرد.

عرب یکی از دلایل درجا زدن شهرداری را عدم همکاری و همراهی همه جانبه همه مسئولین شهر دانست و تصریح کرد: ما انتظار داشتیم که به صورت تمام وقت همه همراه ما باشند که اینگونه نبود و فقط به صورت مقطعی و پلکانی حمایت هایی می شد ولی شهرداری دست تنها و با توان خودش را به اینجا توانست برساند.

وی اذعان کرد: شاید عقب ماندگی و عدم توسعه متوازن و عدم توسعه ای که در ذهنیت مردم بوده به دلیل عدم همراهی برخی از دوستان بوده است. کار برای مردم اگر میدانی نباشد نتیجه ای حاصل نمی شود و باید باهم دست به دست هم کار کرد و به جایی که شایسته است رساند.

شهردار مهدیشهر با تاکید بر اینکه وقتی وارد این حوزه شدیم به مردم تعهد داریم، اظهار کرد: ما قسم خوردیم که برای مردم کار انجام دهیم و این نه فقط در شعار بلکه در عمل باید وارد گود شد، مشکلات و معایب را دید و بررسی و سپس برنامه ریزی و رفع کرد.

مردم شرایط سخت مالی در شهرداری را بسنجند

عرب گفت: در جایی که اعتبارات دولتی در زمان معین به دستگاه وارد می شود اول حقوقشان را پرداخت می کنند ولی شهرداری های سراسر کشور و به خصوص شهرداری مهدیشهر تنها نهادی هستند که این کار را نمی کنند و برعکس است نه اینکه حقوق پرسنل و شهروندی ضایع شود و ندهیم ولی سعی کردیم هم نیاز مردم را ببنیم و هم حقوق پرسنل را با تاخیر هم اگر شد می دهیم و خواهش می کنیم که تحمل کنند تا بتوانیم خدمات بدهیم.

وی با بیان اینکه شرایط سختی از نظر مالی در شهرداری دارد می گذرد و این وضعیتی که هست را مردم باید بسنجند، گفت: اگر با پرسنل و دوستانی که با آنها کار می کنم و حقوق آنها عقب افتاد با اطمینان می گویم به خاطر نبود پول و اعتبار و وضعیت بد اقتصادی است و باید تحمل کنیم.

همانند کارگران شهرداری حقوقم معوق شده است

شهردار مهدیشهرافزود: خودم ۵ ماه اضافه کار و ۳ ماه حقوق نگرفتم و این همراه با همین دوستان کارگری است که حقوق نگرفتند و افتخار هم می کنم که وضعیت بنده هم همانند کارگران است و غیر از این هم نباید باشد اگر باشد خیانت کردم.

عرب با تاکید بر اینکه نوشتن نامه و مکاتبات دردی را دوا نمی کند، افزود: اگر قرار است کار انجام دهیم آنهایی که مدیر هستند نامه نوشتن دردی را دوا نمی کند و تذکر دادن کار درست نمی شود باید با عمل اقدام کرد.

وی با اشاره به اینکه برخی ها فکر می کنند پول در حساب شهرداری خوابیده و ما راحت پول خرج می کنیم، اظهار کرد: ما اگر پیمانکار گرفتیم به آنها از ابتدا گفتیم از پول خبری نیست اگر می توانید بسم الله از امکانات ما می توانید استفاده کنید و ما کمک می کنیم ولی پول نقد بر عهده ما نیست.

سه سال پررنج ترین زمان ها را در شهرداری سپری کردیم

شهردار مهدیشهر گفت: سه سال پررنج ترین و گرفتارترین زمان را سپری کردیم طوری کار کردیم که توانستیم شهرداری را حفظ کنیم و من با ۳۰ سال سابقه و تجربه توانستم شهرداری را بچرخانم.

عرب اظهار کرد: کار کردن در شرایطی با وضعیت اقتصادی مملکت و رکود و نبود نقدینگی در بازار باید افتخار کرد که با این اوصاف یکی از برجسته ترین شهرداری های استان شهرداری مهدیشهر بوده است.

وی افزود: ارزش افزوده در شهرستان متعلق به شهر مهدیشهر بوده چون تجارت، صنعت، دام و همه درآمد در مهدیشهر و همه متعلق به این شهر است ولی در قانون ارزش افزوده این طور آمده که درآمد متعلق باید بین شهرداری شهمیرزاد و درجزین و دهیاری روستاها تقسیم شود.

شهردار مهدیشهر با بیان اینکه آنچه که در سه سال کار کردیم تمام همت و اعتباراتمان را گذاشتیم، تصریح کرد: قبل از ورود من به عنوان شهردار، با فروش اموال شهرداری تامین درآمد می شد این اقدام که کاری ندارد و خیلی از شهرداری ها از این طریق دارند به پرسنل حقوق می دهند.

برای تامین درآمد نه تنها زمین های شهرداری را نفروختیم بلکه در جهت ثبت سند املاک شهرداری تلاش کردیم

عرب ادامه داد: ۹۰ قطعه زمین را به ارزش کم نفروختم. ۲۰۰ قطعه زمین پس انداز شده چند ساله شهرداری را نفروختم. ۶ هزار متر زمین های مانده با قیمت متراژهای آنچنانی را نفروختم ولی در تمامی دوران سه ساله ام است آنچه که ملک شهرداری است سند بگیرم تا مالکیت آن ثبت شود.

وی به بخشی از اقدامات عمرانی انجام شده در شهر اشاره کرد و گفت: در سال ۹۳-۹۴ برای بازگشایی داخل شهر و با سختی توانستیم بالغ بر ۶-۷ هزار متر مربع تملک زمین کنیم. ۷۰-۸۰ متر مربع آسفالت در خیابان های سطح شهر ریختیم.

شهردار مهدیشهر اضافه کرد: جاده کوهستان و جاده های دیگر از قسمت رابند را احداث کردیم، در ضلع غربی شهر راهی را باز کردیم که در توسعه شهر بسیار اثر گذار و مفید است و در زیبا سازی شهر آنچه که دستمان برمی آمده است کار کردیم

عرب با بیان اینکه بیل مکانیکی خریداری کردیم تا هم در این خصوص دیگر هزینه نکنیم و هم منبع درآمدی برای ما باشد، گفت: به خاطر توسعه فضای سبز شهری قنات هایی را خریداری یا اجاره کردیمو در اکثر مناطق لوله کشی کردیم تا از آب کشاورزی شود و این برای کمتر شدن هزینه ها و استفاده کمتر از آب شرب بوده است.

مهدیشهر یکی از بهترین شهرهای استان خواهد شد

وی تصریح کرد: اقدامات دیگری چون بازسازی ها، احداث مخازن ذخیره آب، توسعه فضای سبز و ساماندهی ورودی و خروجی شهر شاید الان به خاطر نیمه کاره بودن پروژه به چشم نیاید ولی عملیات خیلی بزرگی است که با یک سالی که باقی مانده و ما آن را به اتمام برسانیم یقینا یکی از بهترین شهرداری های استان خواهیم بود.

عرب تاکید کرد: شهرداری مهدیشهر را با سایر شهرداری ها مقایسه کنید و مطمئن باشید مهدیشهر در سال های آینده یکی از بهترین شهرهای استان چه توسعه ای، چه ساخت و ساز، چه زیبا سازی و غیره خواهد شد.

وی با ابراز امیدواری از نتیجه گیری زحمات سه ساله با شرایط سخت و بحرانی اقتصادی در شهرداری مهدیشهر، اظهار کرد: همه شوراها تمام برداشت و نتیجه گیری آنها یک سال آخر شهرداری ها است و ما این سه سال را زحمت کشیدیم برای نتیجه گرفتن در سال آخر و رساندن کار به جایی که باید برسد ولی برخی ها به دنبال شیطنت هایی هستند.

شهردار مهدیشهر خاطر نشان کرد: گرچه همه حمله ها و سرنیزه ها به سمت ماست ولی ما از لابلای این نیزه ها و سرنیزه ها عبور می کنیم تا به آن حقمان برسیم.

عرب ادامه داد: هر کجا که کار و تلاش کردیم در راستای صداقت با مردم بوده است و هر کجا اگر دروغ گفتم حاضرم شلاق بخورم ولی حرف های مردم را اصلاح کنم.

وی با انتقاد از فضای مجازی که در خصوص اقدامات و عملکرد شهرداری نظر می دهند و به شخصیت ها توهین می کنند، افزود: افراد اگر اخلاق دینی را رعایت نمی کنند حداقل اخلاق انسانی را رعایت کنند چه می دانند در شهرداری چه می گذرد که اینگونه برای ما نظر می دهند.